Pro Rantakivet hyväksyi vanhan ruokalan lahjakirjan!

Salon Seudun Sanomat 10.9.2014 21:28:41

Pro Rantakivet lähtee suunnittelemaan kulttuurikeskus Villiä Salon kaupungintalon vanhaan ruokalaan. Asia varmistui keskiviikkoiltana, yhdistyksen jäsenkokous hyväksyi osaltaan lahjakirjan, jolla rakennus siirtyy kaupungilta Pro Rantakiville. Kaupunginvaltuusto hyväksyi lahjakirjan maanantaina.

Pro Rantakivet saa rakennuksen korvauksetta. Yhdistys maksaa tontista kaupungille vuokraa tuhat euroa vuodessa.

Pro Rantakivien suunnitelma on tehdä kaupungin keskustaan kulttuuri- ja toimintakeskus, joka kokoaa kaikenikäiset kaupunkilaiset näyttelyihin, tapahtumiin, teatteriin, työpajoihin, konsertteihin ja kulttuurikahvilaan.

”Yhteisöllisyyden kautta luodaan uudenlaista kansalaistoimintaa kulttuurin harrastajien, ammattilasten ja kunnan asukkaiden kesken,” linjataan yhdistyksen kotisivuilla.